کشور استرالیا که همچون جزیره ای بزرگ در قاره اقیانوسیه و در نیمکره جنوبی واقع شده از نظر زمین شناسی کهن ترین خشکی جهان بشمار می آید.

این کشور 7692300 کیلومتر وسعت دارد و حدود 25 برابر سرزمین بریتانیا و ایرلند و حدود دو برابر هند و پاکستان می باشد.

جمعیت کل کشور بالغ بر 20 میلیون نفر است که به دنبال اجرای برنامه های گسترده مهاجرتی در طی سال های گذشته جمعیت این کشور در حال افزایش بوده است.

طبق آمار موجود از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بیش از چهار میلیون مهاجر از 120 کشور جهان در استرالیا اقامت گزیده اند که در این میان بریتانیا همچنان بزرگترین مبدأ مهاجرت نیروی انسانی به استرالیا می باشد زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با لهجه استرالیایی است. مهاجرین غیر انگلیسی شامل ایتالیا ئی ها، یونانی ها، صرب ها، که پس از بریتانیا بیشترین مهاجران این کشور را تشکیل می دهند.

دین رسمی این کشور مسیحیت می باشد و بر پایه قانون اساسی استرالیا دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می تواند دین خود را آزادانه پیگیری نماید. علاوه بر دین مسیحیت، دین اسلام، یهودیت، بودایی و دیگر فرقه های مذهبی در این کشور رواج دارد.

ایمنی و امنیت

1-به علت وجود اقوام و ملیت های مختلف و حضور جهانگردان خارجی دراین کشور، جرایم خیابانی همچون جیب بری، سرقت مدارک مسافرتی، اموال و دارائی های جهانگردان همچون دیگر کشورهای جهان کم و بیش اتفاق می افتد و بر این اساس ضروری است هنگام سفر به این کشور در حفظ و نگهداری لوازم پرارزش و مدارک مسافرتی خود دقت نمائید.

2- در صورت اقامت درهتل ها و مسافرخانه ها اولا باید سعی شود در اماکن شناخته شده اقامت گزیده و ثانیا از وسائل و مدارک مسافرتی از جمله گذرنامه، بلیط و دارائی های خود مواظبت دقیق نمایید؛ به این منظور استفاده از صندوق امانت در هتل ها و مهمانخانه های ارزان بسیار رایج است.

3- هنگام استفاده از وسائل نقلیه غیر عمومی از جمله تاکسی و ماشین های سواری دقت داشته باشید چون بعضا مواردی مشاهده شده که وسائل افراد در این جابجایی ها سرقت گردیده است. همچنین علیرغم اینکه پلیس و نیروهای امنیتی استرالیا به صورت نامرئی اوضاع را کنترل می نمایند ولی با عنایت به وسعت کشور و پراکندگی جمعیت، کنترل همه مناطق خصوصا مناطق کم جمعیت به سختی انجام می پذیرد.

4- باتوجه به توصیه پلیس در شهر سیدنی (خصوصا جنوب شهر و خیابان جرج) نسبت به حملات گروههای خلافکار به اموال شخصی خود هوشیار باشید.

5- حتی الامکان از سفر به مناطق شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور به ویژه در شب پرهیز گردد. زیرا در طی سالهای اخیرعده ای از جهانگردان در این مناطق به قتل رسیده اند.

قوانین، آداب و رسوم

1- مقامات محلی و دولت استرالیا نسبت به قاچاق مواد مخدر حساسیت ویژه ای دارند و به این منظور دستگیری و تعقیب افراد از جمله مواردی است که در دستور کار نیروهای امنیتی و پلیس در سراسر استرالیا قرار دارد.

2- برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه استرالیایی یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

3- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

4- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

5- باتوجه به حضور مهاجرین غیر قانونی از تمام کشورها در استرالیا، پلیس برای تامین امنیت در سطح شهرها، مدارک مسافرتی جهانگردان را کنترل می نماید لذا توصیه می شود گذرنامه و روادید معتبر این کشور را در اختیار داشه باشید و در این خصوص با پلیس همکاری کنید. قوانین و مقررات دولت دراین خصوص بسیار سخت و شدید است. استرالیا در حال حاضر همانند بعضی از کشورهای مهاجر پذیر مقصد نهائی مهاجرین قانونی و حتی غیر قانونی است و بر این اساس مبادی ورود سخت تحت کنترل میباشد.

6- قوانین گمرکی:

- باتوجه به جزیزه ای بودن استرالیا، مقررات قرنطینه ای شدیدی در مبادی ورودی این کشور اعمال میشود به همین جهت واردات هرگونه مواد غذایی، میوه جات، سبزیجات، خاک، بذر، محصولات حیوانی و نباتی ممنوع بوده و یا ورود آنها تابع مقررات خاص میباشد که در هنگام ارزیابی توسط مامورین گمرک کنترل می گردد.

- تکمیل فرم مربوطه توسط مسافرین و اظهار کلیه موارد و محصولات حیوانی و نباتی همراه مسافر ضروری بوده و در صورت اثبات عدم انطباق مندرجات فرم با بار، این مسأله موجب جریمه فرد خواهد گردید.

- چنانچه اشیاء خاصی را به همراه دارید که ممکن است برای مأمورین ایجاد حساسیت نماید، ضرورت دارد موضوع به مامورین منعکس و در فرم اظهار نامه گمرکی درج گردد زیرا در صورت کشف اقلام ممنوعه وارداتی که در اظهار نامه قید نشده باشد استدلال مشکوک بودن به آزاد و یا ممنوع بودن ورود محصول کمکی به مسافر نخواهد کرد. برای تسهیل در بازرسی قرنطیه ای توصیه می گردد اقلام فوق الاشاره در دسترس وحتی الامکان دریک بسته مجزا قرار داده شوند تا امکان کنترل سریع تر و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی فراهم گردد.

- مقررات قرنطینه ای بعضا در سفرهای داخلی و بین ایالتی در استرالیا نیز اعمال میگردد و ورود بعضی محصولات حیوانی و نباتی از ایالتی به ایالت دیگر ممنوع و یا تابع مقررات خاص خود میباشد.

7- استرالیا دارای قوانین سخت مهاجرتی میباشد. درصورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در ویزای این کشور، در این کشور اقامت داشته باشید.

الزامات ورود و اقامت

1- باتوجه به اینکه این کشور یکی از مقصدهای مهاجرین و پناهجویان میباشد تحصیل روادید آن به سختی انجام می پذیرد.

2- درحال حاضر آژانس های مسافرتی تبلیغات گسترده را برای اخذ روادید و سفر به استرالیا انجام میدهند. که ضروری است با توجه به سختگیری های این کشور برای صدور روادید، حتما از طریق سفارت استرالیا در تهران، نسبت به قانونی بودن آژانس مسافرتی و مورد تایید بودن آن اقدام نمائید چراکه بعضا مشاهده شده افراد با پرداخت هزینه های زیاد، در این رابطه فریب خورده اند.

3- مسافرین می باید دارای روادید معتبر برای ورود به استرالیا بوده و قبل از انقضای آن، کشور را ترک نمایند و یا در فرصت باقی مانده نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. گفتنی است اقامت مسافر حتی به مدت یک روز پس از انقضای روادید با مشکلات متعدد مواجه شده و بویژه طی سالهای اخیر این دسته از افراد بلافاصله به بازداشتگاههای مهاجرین و مسافرین غیر قانونی منتقل می شوند.

4- هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی به ترتیب عبارت است از:

جهانگردی کمتر از 3 ماه 55 دلار آمریکا

تجاری کوتاه مدت 55 دلار

تجاری بلند مدت 145 دلار

روادید به منظور انجام درمان 35 دلار

روادید اقامتی کوتاه مدت 145 دلار

روادید تحصیلی 340 دلار

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت وزارت امور خارجه استرالیا مراجعه نمائید.

5- گفتنی است هزینه دریافت شده جهت صدور روادید، در صورت رد درخواست متقاضی، غیر قابل استرداد می باشد.

بهداشت

1- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد

هپاتیت A

تب تیفوئید

2- امکانات بهداشتی از جمله دارو و درمان و نیز امکانات بیمارستانی در این کشور مناسب و در دسترس عموم می باشد لیکن باتوجه به بالا بودن هزینه های درمان، لازم است هموطنانی که قصد سفر به این کشوررا دارند در زمان تحصیل روادید، پوشش بیمه ای مناسب برای سفر را نیز فراهم نمایند.

3-لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.

4- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

5- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.

6- باتوجه به وجود حشرات و پشه های بعضا ناقل بیماری، به هموطنانی که قصد سفر به کوئینزلند شمالی و دیگر مناطق شمال را دارند توصیه میگردد در صورت امکان از تور پشه بند استفاده نمایند.

7- وجود بعضی از بیماری ها و تب های محلی در برخی از مناطق، ایجاب می نماید که توصیه های بهداشتی که آزانسهای مسافرتی، رعایت آن را الزامی می دانند مورد توجه قرار گیرد.

8- تکمیل کردن فرم های مربوط به بیماری سارس از جمله مواردی است که در فرودگاه های این کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

9- با توجه به نوع تابش خورشید در این کشور، بیماری های پوستی شایع می باشد که مسأله استفاده از کرم های ضد آفتاب را ضروری می نماید.

10- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/ مراجعه نمائید.

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

1- این کشور به علت داشتن مناطق سرسبز و آب و هوای مناسب درطول سال برای سفر مناسب میباشد.

2- باتوجه به محصور بودن سرزمین استرالیا توسط آبهای اقیانوس های آرام و هند و دریاهای اطراف آن و وجود کوسه ماهی در حواشی و سواحل اقیانوسی این کشور توصیه می گردد فقط در مناطق تعیین شده و مجاز ساحلی شنا نمایند.

3- در بدو ورود به این کشور چنانچه در کانبرا اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

4- درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.

5- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.


لطفا در تماس با سفارت یا سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران تردید نکنید!

آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا

25 CULGOA CCT. OMALLEY ACT 2606

تلفن

62902421-62902427

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آذر 1389    | توسط: هاشم ملایجردی    |    |
نظرات()