یران زمین از دیرباز مدفن پیامبرانی بوده كه آنجا را برای زندگی انتخاب كرده اند.

تاریخ زندگى و فوت پیامبران، همانند محل زندگى ومدفن شان كاملاً مشخص نیست. با این همه از جستجو در كتابهاى تاریخى و مقدس مى توان به هنر اقوى تاریخ زندگى پیامبران نقب زد و با كنار هم قرار دادن اطلاعات درست، از اسرارى آگاه شد.

سرزمین بین النهرین و فلسطین به عنوان سرزمین هایى شناخته شده اند كه پیامبران بسیارى در آن دفن هستند هم چنین ایران نیز كشورى است كه در طول تاریخ هم محل ظهور و هم محل حضور پیامبران بوده است.

ایران در طول تاریخ، گاهى چنان كشور امنى به حساب مى آمده كه مهاجران بسیارى را به خود پذیرفته است. گروهى از این مهاجران پیامبرانى بوده اند كه ایران را براى زندگى در نظر گرفته اند.

دو نفر از فرزندان نوح به نام هاى سام نبی و لام نبی در محلى در نزدیكى سمنان دفن شده اند- و دیگر پیامبران که در ایران دفن شده اند عبارتند از:

حضرت خالد بن سنان عبسى
ایشان شریعت حضرت عیسى را تبلیغ مى كردند. نسبت وى به حضرت اسماعلیل فرزند ابراهیم (ع) مى رسد و یكى از پیامبرانى است كه به بعثت حضرت محمد (ص) بشارت داده و در دوران فترت مى زیسته است.
دوره فترت به فاصله بین بعثت حضرت عیسى تا بعثت حضرت محمد بن عبد الله اطلاق مى شود. در طایفه عرب به غیر از حضرت رسول (ص) وحضرت خالد بن سنان هیچ پیامبرى نیست ومى توان گفت كه از بین اعراب فقط این دو نفر به پیامبرى برگزیده شده اند و بقیه پیامبران از قوم بنی اسرایل هستند.
مفسر بزرگ حنفى مذهب، شیخ اسماعیل حقى درباره محل قبر حضرت خالد نبی اشاره مى كند كه قبر خالد نبی در منطقه چرجان و بر بلندى كوهى به نام كوه خدا قرار دارد.

حضرت یوشع
حضرت یوشع در گورستان تاریخى تخت فولاد اصفهان مدفون است. محوطه اى كه یوشع نبی در آن دفن است به لسان الأرض معروف است.
لسان الأرض مكانى است كه مى گویند هنگام عبور امام حسن مجتبى (ع) زمین با امام سخن گفت و آمدن دشمن را به حضرت اطلاع داد.

حضرت شعیاى نبی
یكى از پیامبران بنی اسرائیل است كه نسبتش به حضرت یعقوب مى رسد، محل سكونت ایشان در بیت المقدس بوده و قبل از حضرت زكریا به رسالت مبعوث شدند.
آرامگاه شعیاى نبی، جنب امامزاده اسماعیل در حاشیه خیابان هاتف اصفهانى قرار دارد.

حضرت حیقوق
هم با تلفظ حیقوق وهم با تلفظ حبقوق وجود دارد.
حیقوق به معنى "در بغل كشیده شده" است. حیقوق این نام را بدان جهت یافت كه در طفولیت به علت مریضى از دنیا رفت وحضرت الیاس (ع) او را در بغل گرفت و دعا كرد و از خداوند حیات و زندگى وى را طلب نمود و او زنده شد.
حیقوق نبی یكى از پیامبران بنی اسرائیل و نگهبان عبد سلیمان در اورشلیم بوده و نامش در عهد عتیق آمده است. حیقوق نبی پس از شعیا نبی به رسالت مبعوث شد.
بقعه حیقوق بنی در جنوب غربى شهر تولیسركان واقع شده است.

حضرت حجی
وى در دوران سلطنت داریوش كبیر مى زیسته است. در تورات نام آن "حكى" آمده وبه معنى "مسرور" است . مقبره این پیامبر در همدان در نزدیكى میدان امام خمینى، داخل بازار در راسته پیغمبر و داخل مسجد پیغمبر قرار دارد.

حضرت مردخاى
مردخاى یكى از بزرگان و یا به قولى یكى از انبیاى بنى اسرائیل است و نسبتش به حضرت یعقوب مى رسد. مردخاى نقش زیادى در جلوگیرى از قتل عام یهودیان در زمان خشایارشا ایفا نمود وبه همین دلیل نزد یهودیان از جایگاه ویژه اى برخوردار است.
آرامگاه مردخاى و برادر زاده اش در همدان در نزدیكى میدان امام خمینى و در خیابان شریعتى واقع است.

حضرت قیدار
حضرت قیدار جد سى ام حضرت محمد (ص) است.
حضرت قیدار فرزند بزرگ اسماعیل بود كه پس از وفات حضرت اسماعیل، قیدار نبى مردم را به توحید دعوت مى كند.

حضرت دانیال نبى
از انبیاى بزرگ الهى است. وى از نسل حضرت داوود و بعثت پیامبر اسلام را پیشگویى كرده است.
لفظ دانیال درزبان عبرى به معنى "خدا حاكم من است" مى باشد.
دانیال نبی همزمان با كوروش كبیر و داریوش اول بوده است.

كوروش كبیر
آرامگاهى كه در دشت مرغاب (پارساگاد) مدت هاى مدیدى به نام مقبره ما در سلیمان شناخته شد. اكنون به عنوان آرامگاه كوروش كبیر مورد قبول عامه مردم وبسیارى از كارشناسان است.
كتابى به نام كوروش كبیر (ذوالقرنین) نوشته ابو الكلام آزاد موجود است كه در این كتاب قراین بسیارى آورده شده كه قرآن كوروش را همان ذوالقرنین معرفى مى كند. نظریاتى كه در این كتاب آورده شده نظر بسیارى از علماى اسلام نظیر علامه طباطبایى را به خود معطوف كرده است.
آرامگاه كوروش كبیر در استان فارس، راه اصلى اصفهان به شیراز در منطقه اى بنام پاسارگاد قرار دارد.

دیگر پیامبران دفن شده در ایران كه اطلاع دقیقى از آنها نیست عبارتند از:
حضرت قادر در دهكده بابا ولى- حضرت روبیل، نزدیك رودخانه دزفول- حضرت یعقوب، در گرگان- حضرت ابراهیم خلیل در سوسنگرد- حضرت ایوب در دهكده بن بن لكناى تنكابن- حضرت باحزقیل در دزفول- حضرت جرجیس در جنوب غربى شوشتر- حضرت اشموئیل در ساوه- حضرت اسحاق واسماعیل در جاده دزفول به هفت تپه- حضرت صالح پیامبر در شوشتر- وحضرات سلام، سلوم، سهولى، القیا در قزوین.


نظرات بینندگان:

>>>   مردخای پیامبر نبوده- او و برادرزاده اش استر قاتلین بیش از هفتادهزار ایرانی و هامان وزیر خشایار هستند

>>>   یادتون رفته بود بگین آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش دانیال واقع شده
سوسن شوش_خوزستان

>>>   دوتن ازپیامبران الهی كه ازنوادگان حضرت نوح (ع) می باشندبه نامهای سیم النبی ولام النبی درشهرسمنان مدفون هستند.

>>>   با سلام و خسته نباشید
««كوروش كبیر »»
میشه بگین یعنی چی البته به عنوان پیامبرانی که در ایران مدفون می‌باشند؟؟؟

>>>   حضرت اشموئیل نبی حدودا 30 الی 40 کیلومتر از ساوه به طرف بوئین زهرا و در انتهای جاده فرعی بطول 15 کیلومتر مدفون است لازم به ذکر است مقام معظم رهبری نیز از مرقد این پیغمبر زیارت کرده اند

>>>   ممنون از این اطلاعات ولی چرا بعضی هاشون آدرس ندارند؟

>>>   ارامگاه حضرت مردخای در همدان تازگی مورد هتك هرمت تعدادی از بردران بسیجی قرار گرفت و تابلو سر در ان كنده شد ......اگر دین ندارید لا قل.......

>>>   محض اطلاع شما مردخای و برادر زاده اش عامل نصل کشی ایرانیان بودند.چرا چرندوپرند نوشتید.

>>>   اسم کوروش را جزء پیامبران نیاورید لطفاً،ممکنه مذهبی ها سکته کنند چون اونا فقط عاشق عرب ها هستند.

>>>   برای این مقاله و نویسنده اش متاسفم
معروف ترین پیامبر دانیال نبی را از قلم می اندازی و اونوقت کوروش را نبی میکنی؟

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 خرداد 1390    | توسط: هاشم ملایجردی    |    |
نظرات()